Będzin 42-500 ul. Żwirki i Wigury 30a/50   Telefon: 505-011-362511-858-525

 

Jesteś tutaj: Oferta Rekuperacja

Rekuperacja

Na terenie całego kraju prowadzimy rekuperację!

Oferujemy:

Bezpłatną wycenę na podstawie rzutów i uwag klientów

  • projekt
  • doradztwo i montaż rekuperacji

Co to jest REKUPERACJA?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nazywana jest rekuperacją. Jej zadaniem jest wymiana zanieczyszczonego powietrza na czyste. Jej sercem jest rekuperator. Urządzenie to steruje wymianą powietrza wywiewanego i nawiewanego przy jednoczesnym odzysku nagromadzonego ciepła.

NA CZYM POLEGA REKUPERACJA?

Rekuperacja polega na ogrzewaniu powietrza zewnętrznego i wymianie powietrza brudnego na czyste. Do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza z budynku stosuje się nawiewniki. Wymiennik ciepła ogrzewa powietrze zewnętrzne, ale nie miesza się ono ze sobą, ponieważ przepływa przez oddzielne kanały. Filtracja ma na celu zapewnienie, że w powietrzu nawiewanym nie ma alergenów, kurzu ani nieprzyjemnych zapachów. Niezbędna jest regularna wymiana filtrów. To, jak często należy wymieniać filtry, zależy od lokalizacji domu. Jeśli dom znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic, filtry należy wymieniać co 3-4 miesiące. W spokojniejszych rejonach można to wydłużyć do sześciu miesięcy. Wymiana uszkodzonego elementu jest łatwa i intuicyjna. Nasz specjalista pomoże Ci przejść przez ten ostatni etap.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA A REKUPERACJA

Aby zrozumieć różnicę między wentylacją mechaniczną a grawitacyjną, musimy najpierw zdefiniować wentylację grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna jest jedną z najstarszych metod wymiany powietrza w domu. Polega ona na budowie pionowych kanałów wentylacyjnych, które służą do odprowadzania ciepłego (a czasem brudnego) powietrza na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki różnicy ciśnień, ale tylko w określonych warunkach. Musi mieć nieszczelne okna i różnicę temperatur, tzn. w środku musi być cieplej niż na zewnątrz, a różnica ta nie może przekraczać 12 stopni Celsjusza. Oczywiste jest, że wentylacja grawitacyjna działa tylko zimą. Wadą tego rozwiązania jest to, że zimą dom wychładza się przez kominy.

Jak rozpoznać, że wentylacja nie działa?

  • Pranie, które długo schnie
  • Kondensacja na oknach
  • Bóle głowy po przebudzeniu (które nie są częste, gdy śpimy gdzie indziej).
  • Długie utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów w domu
  • Wilgoć i grzyby

Jedną z największych zalet rekuperacji jest możliwość zwiększenia intensywności wentylacji pomieszczeń, np. można zwiększyć intensywność wentylacji podczas przyjęć, gdy gotujemy pachnące potrawy itp. Wentylacja grawitacyjna nie daje takiej możliwości. Jedynym wyjściem jest otwarcie okien. W zimie może to być nieprzyjemne i może spowodować problemy dla naszego portfela.